انتخاب شهردار اهواز در هاله ای از ابهام !!
شاید بتوان مهم‌ترین وظیفه شوراهای اسلامی شهر را انتخاب شهردار دانست. در تبصره ۱ ماده ۷۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران، آمده: “شورای اسلامی شهر موظف است بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نمایند. اما معلوم نیست چرا در شهر اهواز وقتی اعضای ...
تاریخ مخابره: سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۶:۵۶ ب.ظ  | شماره خبر: 5287   
Print Friendly, PDF & Email

شاید بتوان مهم‌ترین وظیفه شوراهای اسلامی شهر را انتخاب شهردار دانست. در تبصره ۱ ماده ۷۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران، آمده: “شورای اسلامی شهر موظف است بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نمایند.

اما معلوم نیست چرا در شهر اهواز وقتی اعضای شواری شهر فعالیت خود را آغاز می کنند ،اهداف دیگری را دنبال کرده و به جای تحقق اهداف اصلی شوراها که کاهش سلیقه های فردی واستفاده از خرد جمعی در برنامه های توسعه  است ؛ تک روی کرده وبا زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی باعث می شوند جلسه لغو شود .

امروز دومین جلسه شورای اسلامی  شهر اهواز بود. همه آحاد جامعه خوزستان امیدوار بودند که با روی کار آمدن شورای پنجم شاهد حاشیه ها وحرف وحدیث های جلسات شوراهای قبل نباشند و شهردار امروز معرفی شود . رسانه ها هم که برای پوشش این جلسه دعوت شده بودند منتظر بودند که امروز دیگر وقت شان تلف نشود وبتوانند خبر روی کار آمدن شهردار جدید را به مردم اطلاع رسانی کنند ، اما در کمال تعجب دیده شد که ۵ نفر از اعضای شورای شهر در دومین جلسه شورای شهر اهواز حضور نیافتند واین یعنی حقوق دیگر ان را زیر پا گذاشتن واینکه مسائل شهر وحقوق شهروندان برای آنها اهمیت چندان ندارد .

به راستی چرا در انتخاب شهردار تعلل صورت می گیرد واعضای شورای شهر فعلی مردم ورسانه ها را به بازی گرفتند ؟ اگر قرار است این روند ادامه یابد و جریاناتی منفی در ذهن مردم خوزستان بویژه مردم اهواز ایجاد شود، مسئولان ارشد استانی باید توجه نشان داده و هرچه سریعتر وارد عمل شوند چرا که مردم از سیاسی کاری وباند بازی خسته شده اند .

وجالب اینکه این مسائل در حالی رخ می دهد که هنوز اندک مدتی از خشک شدن مهر تاییدی اعضای شورای شهر پنجم نگذشته ولی  حضور نیافتن ۵ تن از اعضای شورای شهر در جلسه امروز موجب  بی اعتمادی مردم نسبت به اعضای شورای شهر می شود و اگر این روند ادامه یابد مردم ترجیح می دهند شورای شهر اهواز وجود نداشته باشد .

بنابراین اگر قرار است که از همین ابتدای کار ساز مخالف توسط اعضای شورای شهر زده شود وجناح بندی های سیاسی و اهداف قومیتی در سرنوشت یک شهر اولویت گذاشته شود بهتر است که همین الان خودشان کنار بروند قبل از اینکه کارآنها  به انحلال کشیده شود  .

پس پیشنهاد می شود اعضای شورای شهر بدور از نگاه های قومیتی و اهداف خاص از همین ابتدای کار  اتحاد ویکدلی وهمرنگی را با هم داشته باشند تا بتوانند در عرصه تصمیم گیری های کلان شهری مسیر درست را انتخاب کنند .

اما سخن آخر اینکه رسانه هاهم برطبق وظیفه خود در جلسات حضور می یابند واگر جلسات بعد شورای شهر بخواهد اینگونه بی ثمر وبدون حضور تمام اعضا برگزار شود،  رسانه ها نیز شورای شهری ها را به حال خود رها کرده و در هیج یک از جلسات شورای شهر حضور نمی یابند چرا که اگر قرار است اشتباهات شورای شهر قبلی هم در این دوره تکرار شود تنها قشری که قربانی این بازی های سیاسی وقومیتی می شوند مردم هستند که با عزم راسخ به پای صندوق های رای رفته و به وظیفه خود به عنوان یک شهروند عمل کردند ولی حقوق شهروندی آنها زیر پا گذاشته می شود .

شهرزاد امیری

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.