استان خوزستان مهد اقوام وادیان وآیین های مختلف است ...
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۴:۳۶ ب.ظ  | شماره خبر: 5471   
Print Friendly, PDF & Email

شنیدن صدای هاون  در فضای جشنواره فرهنگی هنری خوزستان در غرفه میرات فرهنگی وگردشگری خوزستان تنها چیزی است که سریعا توجه ما رو به خود جلب میکند. به طرف صدایی که شنیده می شود می رویم .یکی از دوستان از اقوام عرب خوزستان  در غرفه میرات فرهنگی درحال درست کردن قهوه است وتعدادی از مردم دور آن جمع شده اند

این فرد که بیش از ۱۰سال به قهوه سازی وارد شده است می گوید :درست کردن قهوه درمیان اقوام اعراب یکی از سنت های دیرینه است و شگرد خاص خود را دارد

حسین. بالدی می گوید :در مضیف های مختلف در مناسبت های مختلف قهوه درست می کنم و این کار را دارم یه فرزندم هم آموزش می دهم.

این شهروند خوزستانی اظهار می دارد:اجداد من د ر درست کردن قهوه مهارت داشته اند.

بالدی می گوید : یکی از عوامل مهم در طعم  قهوه  این است که خوب سرخ شود و کوبیدن آن  هم مهم است که بطور معمول یک قهوه خوب نیم ساعت بطول می. انجامد.

وی، سرعت زمان در ساخت قهوه را مهمترین  تفاوت قهوه مدرن با قهوه سازهای سنتی  بیان می کند.

بالدی می افزاید : قهوه های سنتی طعم بهتری نسبت به قهوه سازهای مدرن دارند و برای معده مفید هستند.

 

قاسم حمادی مدیر گروه موسیقی عربی میسان هم در که در حال بازدید از نمایشگاه میراث فرهنگی خوزستان است، این باره می گوید: مراسم قهوه خوری از ایین های دیرین مهم عرب ها بویژه مردم عرب خوزستان است که در مراسمها ی عزاداری وشادی ها ومیهمانی های روزمره از ان استفاده میشود.

حمادی میگوید:این ایین در سال ۱۳۹۲جزو آثار معنوی خوزستان به تبت ملی میرات فرهنگی وگردشگری خوزستان رسیده است..

وی می افزاید:از خصوصیات بارز قهوه خوزستان تلخ بودن، آرامش بخش ونشاط اور بودنش است.

این فعال فرهنگی تصریح می کند : بعد از قهوه تلخ، خرما وچای شیرین می خورند با این فلسفه که بعد از هرتلخی، شیرینی وجود دارد وتا تلخی نباشد، شیرینی معنا ندارد.

وی می افزاید : با این تفاسیر، شیرینی وتلخی زندگی در لحظه ای  احساس می کنیم واین آیین  در کشورهای حوزه خلیج فارس بیستر ازدیگر  کشورهای عربی به چشم می خورد.

 

آنچه مشخص است. استان خوزستان مهد اقوام وادیان وآیین های مختلف است و تعدد سنت ها وآیین ها مهمترین تفاوت این استان نسبت به دیگر استان ها می باشد. از این رو، احیای سنت های دیرین در ابعاد مختلف یک ضرورت است  وباید برنامه ریزی ها به سمتی پیش رود تا این گونه سنت های قدیمی درهر قوم احیا شود.

گزارشگر : شهرزاد امیری

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.