دستانی که تصویر گر واقعه کربلا بود ؛
مقدمه : از دوران کودکی به هنر نقاشی علاقه داشتم .اجداد من دراین هنر بوده اند ومن نیز به هنر نقاشی بوم روی آوردم . سبک قهره خانه ای همواره موردنظر اجداد ما بوده است . من نیز با نقاشی رنگ وروغن بر پشت شیشه و پرده های بزرگ جهت مراسم تعزیه خوانی وشبیه خوانی ...
تاریخ مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۲:۴۳ ب.ظ  | شماره خبر: 5513   
Print Friendly, PDF & Email

مقدمه : از دوران کودکی به هنر نقاشی علاقه داشتم .اجداد من دراین هنر بوده اند ومن نیز به هنر نقاشی بوم روی آوردم . سبک قهره خانه ای همواره موردنظر اجداد ما بوده است . من نیز با نقاشی رنگ وروغن بر پشت شیشه و پرده های بزرگ جهت مراسم تعزیه خوانی وشبیه خوانی این کار را انجام می دهم ولی مهمترین مشکل ما نبود بازار فروش این محصولات است .این بخشی از صحبت های حاج امیر نقاش ۶۱ ساله است که  جشنواره شب های فرهنگی خوزستان  دربرج میلاد فرصتی پیش آمد تا گزارشگر پایگاه خبری شهر نیوز لحظاتی با این هنرمند خوزستانی به گفت وگو بنشیند که حاصل آن را می خوانید.

چند سال است که در هنر نقاشی بوم فعالیت دارید ؟                                                                      

بیش از ۵۰ سال

بیشتر روی چه موضوعاتی می پردازید ؟

موضوعات مورد علاقه من بیشتر در عرصه عاشورایی ،عرفانی ، مذهبی و مشاغل اجتماعی است .

آیا دراین زمینه دوره آموزشی خاصی گذارنده اید ؟

بیشتر از ابتکار وتجربه خود استفاده کرده ام ولی  اگر کسی به هنر علاقه مند باشد وبه لحاظ علمی دانش خود را ارتقا دهند سریعتر به نتیجه می رسد .

فرزندان شما به این هنر علاقه مند هستند ؟

پدرم وبرادرانم به این هنر علاقه مند هستند و فعالیت می کنند ولی فرزندانم پیام، پگاه وپدرام بصورت تفریحی این هنر را انجام می دهند  وشغل اصلی آن طبابت هستند.

                                                                                                                                                                                                                          

بازار کار هنر نقاشی بوم درایران چگونه است ؟

درایران بخصوص درشهرستان ها نقاشان ازاین راه درآمدی کسب نمی کنند ومحل یا جایگاه خاصی برای فروش آثارهنری آنها وجود ندارد این درحالیست که  اگر جامعه کار هنرمند را بپسندد  برای فروش با مشکل چندانی مواجه نیست در غیر این صورت در فروش اثری که برای خلق آن زحمات بسیاری متحمل شده تحقیر می شود چرا که مردم ارزش آثار هنری را درک نمی کنند.

چرا هنر نقاشی در کشور چندان مورد استقبال نمی گیرد ؟

عدم آشنایی مردم با سبک های مختلف هنر نقاشی مهمترین علت عدم استقبال از آثار هنری نقاشی است چون وقتی فردی با نقاشی آشنا نیست و نمی داند که این اثر خلق شده می تواند روزی به عنوان یک پشتوانه مالی برای او محسوب شود، رغبتی هم برای خرید آن از خود نشان نمی دهد.

خلق آثار هنری برای هنر کشور چه تاثیری برجای می گذارد ؟

 خلق آثار هنری مانند نقاشی می تواند پشتوانه خوبی برای هنر کشور محسوب شود ولی دغدغه های زندگی آرامش را از هنرمند گرفته و اجازه خلق چنین آثاری را به وی نمی دهد.

دغدغه اصلی هنرمندان نقاش خوزستانی چیست ؟

نبود بازار فروش آثار هنری واینکه ارگان های دولتی هیچ گونه حمایتی از هنرمندان نمی کنند مهمترین دغدغه هنرمندان نقاش خوزستانی است ؛  درحالیکه دولت می توانند مانند بازارچه های صنایع دستی که سازمان میراث فرهنگی وگردشگری متولی آن است ، برنامه ای ثابت برای فروش آثار  هنرمندان رشته نقاشی داشته باشد تا به لحاظ اقتصادی دخل وخرج زندگی  آنها را تامین کند .

جشنواره فرهنگی شبهای خوزستان چطور بود ؟

جشنواره خوبی بود اما می توانست بهتر از این برگزارشود و همانطور که به موسیقی اهمیت داده شد ، هنرهای دیگر مانند نقاشی هم توجه بیشتر شود که امیدواریم این مشکلات در آینده نزدیک هموار شود

استقبال مردم از جشنواره چطوربود ؟

مردم خیلی استفبال کردند واین مایه دلگرمی هنرمندان است که همچنان مردم طالب هنر هستند وهنر را دوست دارند .

سخن آخر !؟

همانطور که برای فروش فیلم های سینمایی یا انواع کالا در تلویزیون تبلیغ انجام می شود، برای خلق آثار هنری یا برگزاری نمایشگاه ها وجشنواره های فرهنگی هم تبلیغات صورت گیرد وخرید یا تبلیغ آثار هنری توسط هنرپیشه های معروف به نوعی به یک مد در بخش فرهنگ تبدیل شود تا بدین طریق مردم هم به این سمت گرایش پیدا کنند وگام های مثبت در غنی سازی تاریخ هنر نقاشی کشورمان برداشته شود  .

علاوه بر آن ارگان های دولتی می توانند به نوعی هنرمندان را حمایت کنند بطور مثال  شهرداری با سپردن تصویرسازی وزیباسازی شهری به دست نقاشان وارد عمل شود .ادارات مختلف به مناسبت های مختلف آثار هنری نقاشان را به نمایش گذاارند .اداره کل ارشاد استان با فراخوان موضوعات مختلف وایجاد رقابت بیشتر بین نقاشان ،موضوعات مهم تاریخ کشورمان را به آنها پیشنهاد دهند تا به تصویر بکشند و برای بازاریابی وخریداری آن آثار هنری با جذب سرمایه گذار  برنامه ریزی دقیق کند .بطور یقین اگر برنامه ریزی های فرهنگی درست وکارشناسی شده باشد می توان به رفع مشکلات هنرمندان نقاش هم امیدوار بود .

 

گفت و گو : شهرزاد امیری

 

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.