در جشنواره شبهای فرهنگی خوزستان دربرج میلاد محقق شد؛
مقدمه : اینجا برج میلاد تهران است . گروههای مختلف موسیقی هنری خوزستانی برای اجرای شبهای فرهنگی خوزستان به برج میلاد تهران آمده اند. مردم در گذرگاه برج میلاد در انتظار اجرای موسیقی خوزستانی ها هستند و دسته دسته به جمع تماشاچیان اضافه می شود . دربین تماشاچیان گروههای مختلف سنی از خردسالان گرفته تا ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶  |  زمان: ۰۲:۴۹ ق.ظ  | شماره خبر: 5567   
Print Friendly, PDF & Email

مقدمه : اینجا برج میلاد تهران است . گروههای مختلف موسیقی هنری خوزستانی برای اجرای شبهای فرهنگی خوزستان به برج میلاد تهران آمده اند. مردم در گذرگاه برج میلاد در انتظار اجرای موسیقی خوزستانی ها هستند و دسته دسته به جمع تماشاچیان اضافه می شود . دربین تماشاچیان گروههای مختلف سنی از خردسالان گرفته تا افراد کهنسالان به چشم می خورد وغیراز فضای گذرگاه برج ،برخی مردم برنامه شبهای فرهنگی خوزستان را از پله های برقی برج تماشا می کنند.

با اعلام آقای «مولوی»مجری برنامه ، گروهها برای اجرای موسیقی به روی صحنه می روند .نخستین گروه موسیقی به نام گروه «آریاگان »از شهرستان بهبهان است که حضور« شنبه نصیر» به عنوان خواننده اصیلی بهبهانی اجرای این گروه را زیباتر و منسجم تر می کند . سپس نوبت گروه مندیر بختیاری ها می رسد که با اجرای آهنگ های بختیاری وآیین چوب بازی برگی از تاریخ موسیقی بختیاری را برای تماشاچیان به نمایش درمی آورند .گروه موسیقی عربی میسان و گروه بندری وطن از اهواز ومروارید سیاه آبادن گروههای بعدی هستند که بسیار پر انرژی وزیبا هنرنمایی می کنند به گونه ای که برخی مردم تقاضای مجدد برخی آهنگ را از مجری برنامه می کنند. با اجرای موسیقی های خوزستانی ها تماشاچیان به شوق آمده و با تشویق کردن مستمر، رضایت خود را از اجرای گروههای موسیقی بیان می کنند .

مسئولان ارشد خوزستانی اعم از استاندار ، فرماندار ، شهردار ، تعدادی از اعضای شورای شهر اهواز ونمایندگان خوزستان ، مدیر کل میراث فرهنگی وگردشگری خوزستان برای حضور دراین برنامه آمده اند و جامعه رسانه ای خوزستان اعم از خبرنگار وعکاس نیز برای پوشش خبری این رویداد مهم فرهنگی خوزستان که برای نخستین بار اجرا می شود حضورپررنگ دارند .

با اجرای گروههای موسیقی شور ونشاط خاصی بین تماشاچیان بوجود آمده به گونه ای که برخی خانواده ها زمان اجرای بعدی برنامه شبهای فرهنگی را جویا می شوند تا باز دربرنامه حضور یابند که این موضوع ناشی از جذابیت موسیقی خوزستانی ها است . فرصت را غنیمت شمرده و با تعدادی از افرادی که نظاره گر برنامه شبهای فرهنگی خوزستان بوده اند به گفت گو می نشینیم تا نظرشان را درباره این برنامه جویا شویم . همه آنها از اجرای این برنامه اظهار رضایت وخرسندی کرده وتمایل دارند این برنامه ها مستمر باشد .

                                                                                                                                                                    

«الهام براتی »از تماشاچیان برنامه شبهای فرهنگی خوزستان در برج میلاد اظهار می دارد : مشکلات روزمره زندگی باعث خستگی روحی افراد می شود و اجرای برنامه های موسیقی برای نشاط وشادی روحیه خوب است .

«براتی» که ازشهروندان تهرانی است می افزاید : اولین بار است که موسیقی خوزستانی ها را مستقیم دیده ام و آشنایی من با موسیقی وفرهنگ وآداب خوزستانی جزیی بود ، لذا اجرای چنین برنامه هایی باعث معرفی خرده فرهنگ ها ، پیوند هر چه بیشتر فرهنگ ها واحیای آداب و رسوم سنتی اقوام مختلف می شود که اجرای آنها بسیار ضروری است .

«شمش الدین داوودی »از دیگر کسانی است که به اتفاق عمویش در برنامه حضور دارد و می گوید : اجرای خوب گروههای موسیقی نشانگر وحدت وهمفکری واتحاد گروه است .موسیقی خوب و زیبا برروحیه تاثیر گذار است .

وی می افزاید : نیاز به شادی یک نیاز اساسی روحیه است واین نیاز برای کودکان ونوجوانان اجتناب ناپذیراست لذا این گونه برنامه های فرهنگی ضمن معرفی موسیقی استان های مختلف به تماشاچیان می تواند در افزایش انگیزه هنرمندان عرصه موسیقی و رقابت هر چه بیشتر برای اجرای بهتر موثر ومفید واقع شود .

«سیما آرمینی » هم که صاحب دو کودک دوقلو است به این سوال که” کدام یک از موسیقی های خوزستان را پسندیده اینگونه جواب می دهد : موسیقی جنوب کشور ویژگی های متمایزی نسبت به دیگر استان ها دارد چراکه تنوع قومیت آن باعث شده که موسیقی ههای متنوعی هم داشته باشند بنابراین همه موسیقی هایی که اجرا شد برایم جالب ودوست داشتنی بود .

وی که ساکن شهر کرمانشاه است می افزاید : دو روز است که به تهران آمده ایم .در استان ما کمتر چنین برنامه هایی برگزار می شود .پیشنهاد ما این است که اجرای این گونه برنامه ها فقط به تهران محدود نشود ودردیگر استان ها هم اجرا شود .

ازدیدگاه «کریم شاکر » شهروند اصفهانی هم ، اجرای این گونه برنامه ها ی فرهنگی یک نیاز اساسی است که باید مسئولان فرهنگ وارشاد اسلامی همواره در برنامه های فرهنگی به آنها توجه کنند .

وی می افزاید : به طور اتفاقی مطلع شدیم که چنین برنامه ای در حال اجراست از بخش های مختلف آن فیلم گرفتیم تا به دوستان دیگر هم نشان دهیم . خوشحالیم که توانستیم این برنامه را ببنیم.

 همدلی از همزبانی خوش تراست                   

                 

دربین سیل جمعیتی که برای تماشای برنامه شبهای فرهنگی خوزستان در برج میلاد هستند نام آورانی فرهنگی خوزستانی همانند “هرمزعلی پور” شاعر خوزستانی هم به چشم می خورد که به طرف او می رویم تا نظرش را درباره این برنامه جویا شویم .

«هرمزعلی پور» می گوید : هر برنامه ای که موجب همدلی ونشاط مردم شود قابل تقدیر است وبرنامه امشب شبهای فرهنگی هم بسیار زیبا بود و ازهمه موسیقی های بختیاری وعربی وشوشتری وعربی وآبادانی که اجراشد لذت بردم چون بسیار خوب اجرا کردند .

«علی پور» بر این باور است : مهمترین حسن این گونه برنامه های فرهنگی ، پوشاندن تعصبات بی مورد است وانسان را به سمت همدلی ،همفکری ، مهربانی سوق می دهد واینکه بیشتر قدر هم را بدانند .

وی می افزاید : هر چیزی که باعث نفاق ودوری آدمها از هم شود باید خودداری کرد وتلاش اداره کل ارشاد هم همدل ساختن مردم است چراکه همدلی از همزبانی خوشتر است و بدین گونه پیوند بین اقوام مختلف مستحکم تر می شود .

فرصتی طلایی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی اقوام مختلف 

شهردار اهواز هم از جمله مسئولانی است که دراین برنامه حضور دارد و اجرای برنامه شبهای فرهنگی خوزستان را مثبت ارزیابی می کند .

«منصور کتانباف »به سوال ما که برنامه شهرداری اهواز برای اجرای هفته فرهنگی قطعی است ؟ اینگونه پاسخ می دهد :هنوز برنامه بطور کامل قطعی نشده است ولی در برنامه شبهای فرهنگی خوزستان شهرداری نقش مهمی داشته است .

وی می افزاید : اجرای این برنامه ها بسیار مفید وخوب است وباعث شادی ونشاط مردم می شود . این برنامه ها فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی اقوام مختلف سراسرایران می باشد و باید از این فرصت ها بهترین استفاده را کرد .

وجود ظرفیت های نهفته فرهنگی در خوزستان 

پاسخ استاندار خوزستان به سوال ما در خصوص ظرفیت های فرهنگی خوزستان نیز اینگونه است : توان فرهنگی اسلامی خوزستان بالا است و و قابلیتهای نهفته ای در استان وجود دارد که به علت بزرگ بودن ذخایر ارزشمند نفت هنوز عرضه نشده اند.

«غلامرضا شریعتی »اظهار می دارد : تلاش ما این است که ظرفیت های فرهنگی وهنری خوزستان را به کشور و دنیا معرفی کنیم .

وی اظهار امیدواری می کند در آینده نزدیک، هفته فرهنگی خوزستان را به کمک معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری تهران برگزار کنند و همه مردم را با ظرفیت های والای فرهنگی وهنری ایران آشنا سازند.

آنچه مشخص است برگزاری برنامه های فرهنگی بویژه جشنواره های فرهنگی با هدف خاصی دنبال می شود که مهمترین هدف آن ،به نمایش گذاشتن همبستگی واتحاد بین اقوام وجلوگیری از تهاجم های فرهنگی است که درنهایت منجر به نشاط وشادی روحیه مردم می شود .مشخصا اجرای برنامه شبهای فرهنگی خوزستان که برای نخستین بار در برج میلاد تهران برگزار شد خالی از اشکال نبوده لذا برای تاثیر گذاری بیشتر وحضور پررنگ تر اقوام مختلف در این گونه جشنواره ها مهمترین کار بررسی نواقص موجود اجرایی جشنواره و برگزاری جلسات مختلف با ارگان های مربوطه برای رفع این مشکلات است تا بتوان در جشنوارهه ای آینده پرانرژی تر و بهتر وارد عمل شد.

بطور یقین اگر این گونه برنامه های فرهنگی ادامه یابد می توان تاثیر آن را در ارتباط منسجم تر بین اقوام مختلف وحتی کاهش درگیری های قومیتی مشاهده کرد و این نیاز فرهنگی وجود داردکه اداره کل ارشاد خوزستان در آینده نزدیک هم اجرای چنین برنامه هایی را در راس برنامه هایش قراردهد .

 

گزارشگر :شهرزاد امیری

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.