مقاله دکتر ابوالقاسم گرمسیری از کارکنان مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در مجله آلمانی Fresenius Environmental Bulletin منتشر شد. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، این مقاله با عنوان «بررسی تاثیر ارتفاع و فواصل نصب مانع مربع شکل در بالادست لوله گردابی بر راندمان تله اندازی رسوب» در ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۲:۵۷ ب.ظ  | شماره خبر: 5592   
Print Friendly, PDF & Email

مقاله دکتر ابوالقاسم گرمسیری از کارکنان مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در مجله آلمانی Fresenius Environmental Bulletin منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، این مقاله با عنوان «بررسی تاثیر ارتفاع و فواصل نصب مانع مربع شکل در بالادست لوله گردابی بر راندمان تله اندازی رسوب» در شماره ۲۵ این مجله منتشر گردید.

در این مطالعه با بررسی آزمایشگاهی سعی گردید تا تأثیر وجود یک مانع مربعی شکل با ارتفاع و فواصل نصب مختلف در بالادست لوله ، تحت شرایط هیدرولیکی مختلف بررسی شود. نتایج این تحقیق نشان می دهد که راندمان تله اندازی با وجود مانع نسبت به حالت بدون مانع افزایش می یابد؛ به طورکلی وجود مانع باعث افزایش حدود ۱۷٫۸ درصدی راندمان تله اندازی شده است.

همچنین مقدار این راندمان به ارتفاع مانع، فاصله مانع تا شکاف روی لوله و شرایط هیدرولیکی جریان (فرود جریان) بستگی دارد، به طوریکه با افزایش عدد فرود، راندمان تله اندازی کاهش می یابد.

 لوله گردابی (Vortex tube) یکی از سازه های جدا کننده رسوب بستر می باشد این سازه با یک مکانیسم ساده و توسط جریان گردابی که درون لوله از اختلاف سرعت بین جریان آب در بستر و جریان در لوله ایجاد می شود باعث تله اندازی رسوبات بستر شده و از طریق مجرای لوله، این رسوبات به خارج از آبگیر منتقل می شود.

یکی از روشهایی که باعث افزایش راندمان تله اندازی رسوب در لوله گردابی می شود وجود یک مانع در بالادست آن است که با تقویت جریان گردابی روی لوله رسوبات بیشتری را به سمت مجرای لوله انتقال می دهد.

لازم به ذکر است ابوالقاسم گرمسیری دانش آموخته دکتری سازه های آبی از دانشگاه علوم و تحقیقات اهواز است و در مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با عنوان سرپرست سیویل امور مهندسی طرح بهینه سازی تاسیسات نفتی فعالیت دارد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.